Karkonosze są najwyższym pasmem Sudetów, które leżą w południowo-wschodniej Polsce. Z racji, że jest tutaj wiele wyjątkowych miejsc już w 1933 roku zostały tutaj utworzone pierwsze rezerwaty. Rozpoczęły się również starania o to, aby powstał tutaj pełnoprawny park narodowy. I tak oto w 1959 roku rzeczywiście z mocą Rozporządzenia Rady Ministrów powstał oficjalnie Karkonoski Park Narodowy, który jest tutaj do dzisiaj.

Na dzień dzisiejszy jego powierzchnia wynosi ponad 5500 ha, a zdecydowanie największa część jego powierzchni to lasy, które są objęte jedynie ochroną częściową. Tereny, które są położone powyżej górnej granicy lasu, czyli piętro subalpejskie i alpejskie zostały natomiast objęte ochroną całkowitą.

Realizacja zadań ochronnych

Celem podjęcia niezbędnych działań chroniących przyrodę na tym terenie park został podzielony na 3 obwody: Przełęcz, Śnieżkę oraz Szrenicę.  Na dzień dzisiejszy wokół parku zrobiona jest otulina, której łączna powierzchnia wynosi prawie 11 266 ha, czyli jest to ogromna liczba. Wszystkie tereny otuliny parku są nadzorowane przez okoliczne nadleśnictwa.

Jeśli zaś chodzi o funkcje, które spełnia Rezerwat Biosfery Karkonosze, to jest to przede wszystkim funkcja konserwatorska, która odpowiada za ochronę ekosytemu Karkonoszy. Do tego dochodzi również funkcja ekonomiczna, która na poziomie lokalnym promuje zrównoważony rozwój ekonomiczny. I ostatnia funkcja, to logistyczna. W tym wypadku popiera ona badania naukowe, monitoring oraz edukację ekologiczną.

Czy warto przyjechać?

Zdecydowanie tak, bowiem przyroda jest tutaj naprawdę piękna i warta zobaczenia. Przede wszystkim robi bardzo dobrze wrażenie ze względu na fakt, że wszystko jest tutaj niczym nietknięte. Zwierzęta żyją sobie w spokoju, a z ziemi nie „wyrastają” kolejne wieżowce. To bardzo dobra odskocznia od klasycznego, miejskiego zgiełku, gdzie ciągle ktoś gdzieś się śpieszy. Jak najbardziej zachęcamy Cię również do sprawdzenia innych parków narodowych w naszym kraju, bowiem wierzymy, że się nie zawiedziesz.