Występowanie na konferencjach z pewnością nie należy do rzeczy najłatwiejszych, jednakże jest to umiejętność taka jak inne i można się jej bez większych problemów nauczyć. Wszelkie konferencje są doskonałym miejscem do tego, aby wymienić się wiedzą, opiniami i poglądami. Jednakże jeśli zależy Ci na tym, aby się dobrze pokazać, to warto byłoby podejść do tego na poważnie. Poniżej udzielamy kilku prostych porad, dziki którym występy na konferencjach już zawsze będziesz notował jako te udane.

Jakie najważniejsze przykazania dla prezenterów?

Przede wszystkim powinieneś dokładnie przygotować swoją prezentację. Sprawdzić, czy rzeczywiście odpowiada ona tematowi, który zapowiedziałeś wcześniej. To ważne, aby wszyscy zgromadzeni dostali dokładnie to, czego oczekiwali, oczywiście z nawiązką.

Bez wątpienia powinieneś również dopasować poziom prezentacji do wiedzy słuchaczy. To bardzo ważne, gdyż dzięki temu zdecydowana większość będzie wiedziała o czym mówisz. Jeśli porwiesz się ze zbyt zaawansowaną prezentacją, to w przypadku grupy osób początkujących na pewno nie będziesz mógł liczyć na szczególny entuzjazm. Podobnie sytuacja ma się w przypadku zbyt prostych rzeczy dla osób zaawansowanych w danym temacie. Będą zwyczajnie znudzeni i nawet mogą zacząć opuszczać salę.

Koniecznie zdefiniuj swój cel wystąpienia. Czyli musisz wiedzieć dlaczego mówisz tak, a nie inaczej i jaki konkretnie cel chciałbyś osiągnąć poprzez swoje wystąpienie.

Jak ulepszyć wystąpienie?

Przede wszystkim skupić się na tym, aby słuchacze się nie nudzili. Warto jednak dodatkowo korzystać np. z programów do tworzenia prezentacji. Obecnie na rynku jest wiele ciekawych propozycji, dzięki którym z pewnością będziesz w stanie zadbać o jak najładniejszą oprawę graficzną wystąpienia. Niemniej jednak, pamiętaj, aby na slajdach nie umieszczać całość prezentacji, ale najważniejsze zagadnienia, które będą istotne z punktu widzenia słuchacza, jak również tego, co chcesz przekazać. Z pewnością takie zabiegi podnoszą atrakcyjność prezentacji i sprawią, że zostanie ona zapamiętana na długo.